Сторінка 1 з 1
Нове у бухгалтерському обліку
Додано: 01 грудня 2015, 13:19
Марволка
Оприлюднено нову форму Декларації з податку на прибуток, набрав чинності Порядок подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків, нові листи ДФС і лайфхак від редакції (але не більше 1710 грн.)
На початку — наша регулярна рубрика «Ми ж вас попереджали».Цього разу про нову форму Декларації з прибутку. Позаминулого тижня Міністерство юстиції повідомило про реєстрацію наказу Мінфіну №897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств». Документ було зареєстровано у Мін`юсті 11 листопада за №1415/27860... і більше про нього нічого не було відомо; наказ оприлюднили лише у минулий вівторок. Із важливого: замість 5 декларацій тепер маємо одну, а кількість додатків до Декларації зменшено з 14 до 9 (докладніше про нововведення читайте тут). Наказ набере чинності з дня його офіційного опублікування (воно заплановане в «Офіційному віснику України» на сьогодні, 1 грудня).
Нові листи від ДФС. Податківці розказали, коли можна використовувати факсиміле. (При оформленні більшості первинних документів. Але домовлятись про це слід письмово і підписати ці домовленості все одно треба власноруч). Ще вони роз'яснили порядок реєстрації у ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних і нагадали, які нюанси слід врахувати при заповненні податкових накладних (зокрема, у разі постачання товарів/послуг покупцю-неплатнику ПДВ). І, нарешті, розказали, як здійснюється ліквідація засобів за самостійним рішенням платника податку (стверджують, що така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання таких ОЗ за звичайними цінами). Більше листів ДФС на docs.dtkt.ua і у нашій розсилці «Документи за тиждень» (передплатники отримують її кожної неділі).
Консультує «Дебет-Кредит». Працівника звільнили ще у липні, але у звітах з ЄСВ у серпні-жовтні цього не відобразили. Як виправити помилку — читайте тут (насправді помилок не одна, а дві). Як розраховується середнiй заробiток за час затримки розрахунку при звільненні (за кожен календарний день чи лише за робочi днi) — дивіться ось тут. Ще минулого тижня ми надрукували велику статтю про виплати грошової допомоги працівнику — всі тонкощі та особливості трьох видів допомоги: матеріальної нецільової, благодійної цільової і допомоги на лікування та медичне обслуговування. Якщо пропустили, то обов`язково прочитайте. І зверніть особливу увагу на виплату працівникам матеріальної допомоги разового характеру (на підставі відповідної заяви, із чітко визначеною причиною і у розмірі, що не перевищує обмеження у 1710 грн). Цим варто скористатись!
Інші новини. Спрощено укладання договорів про визнання електронних документів з органами ДФС: починаючи із 25 листопада платником податків укладається один Договір з територіальним органом ДФС за основним місцем обліку. Того ж 25 листопада набрав чинності новий Порядок подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків. А ще змінено вимоги до написання найменування юрособи або її філії. По-перше, в найменуванні юридичних осіб заборонено використання символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів. А по-друге, внесено незначні зміни, що стосуються виключно акціонерних товариств.
І, звісно, не забувайте про звітність. 30 листопада, слід було сплатити ПДВ, плату за землю і акцизний податок за жовтень. Ще — ПДФО і військовий збір з нарахованого, але не виплаченого доходу також за жовтень. Нарешті, платники податку на прибуток 30 листопада сплачують авансові внески з податку на прибуток за листопад 2015 року. У середу, 2 грудня, слід подати Звіт про товарооборот ( Форму №1-торг) за листопад, а у п`ятницю, 4 листопада — Форми №1-опт та №51-авто . Ще більше звітності дивіться на blank.dtkt.ua.
Із зимою вас — вже сьогодні!
Згідно газети «Дебет-Кредит»
Re: Нове у бухгалтерському обліку
Додано: 03 грудня 2015, 13:54
Марволка
Спрощена система оподаткування у баченні Мінфіну: вивчаємо проект податкової реформи
02.12.2015
Замість 4-х груп єдиного податку - три, заборона використання спрощеної системи для юросіб, зміна умов перебування на спрощеній системі для фізосіб, нові об'єкт і база оподаткування, а також нові ставки податку
Зміни у Податковому кодексу, запропоновані проектом Закону "Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні", торкнулися й спрощеної системи оподаткування. Зокрема, тепер йому присвячено окремий розділ ПКУ - розділ XI "Спрощена система оподаткування, обліку і звітності".
Які ж зміни пропонує Мінфін?
Замість 4-х груп - три і зміна умов перебування на спрощеній системі
Група «А» - фізичні особи - підприємці, які:
не використовують працю найманих осіб,
здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню;
обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень;
Отже, 1-шу групу ЄП залишили без змін, просто перейменували її групу "А".
Група «В» - фізичні особи - підприємці, які відповідають сукупності таких критеріїв:
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не перевищує 10 осіб;
річний обсяг доходу не перевищує 2 000 000 гривень.
Як бачимо, в цю групу об’єднали II та III групи ЄП, встановивши для них критерій річного обсягу доходу до 2 000 000 грн. Нагадаємо, що зараз обсяг доходу для II групи становить 1 500 000 грн, а для III – 20 000 000 грн.
Право перебування на єдиному податку для юридичних осіб скасовано! За логікою Мінфіну усі вони (близько 162 тис підприємств) повинні перейти на загальну систему оподаткування.
Окрім того, до заборонених видів діяльності для платників єдиного податку груп "А" та "Б" додано зовнішньоекономічні операції з імпорту товарів із ввезенням (або без ввезення) їх на територію України за будь-якими видами зовнішньоекономічних договорів (контрактів).
Група «С» - сільськогосподарські товаровиробники, які відповідають сукупності таких критеріїв:
частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75%;
річний обсяг доходу за попередній податковий (звітний) рік не перевищує 2 000 000 гривень.
Отже, це фактично IV група ЄП, до якої додали критерій щодо річного обсягу доходу за попередній рік – до 2 000 000 грн.
Зміна об'єкта та бази оподаткування
Група "А" - об'єктом та базою оподаткування є розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Група "В":
об'єкт - дохід, отриманий таким платником протягом звітного (податкового) періоду.
база - оподатковуваний дохід, який розраховується як різниця між отриманим доходом, зменшеним на суму ПСП, та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта. Розмір коефіцієнта становить:
0,8 – у 2016 році;
0,8 – у 2017 році;
0,6 – у 2018 році
0,4 – у 2019 та подальші роки.
Таким чином, якщо підприємець отримає у 2016 році дохід у розмірі 1 млн. грн., то він сплатить за рік єдиного податку: (1 000 000 – 1378 х 12 – 1 000 000 х 0,8) х 20% = 36692,80 грн. Але окрім єдиного податку, є ще й ЄСВ, база для якого та ж сама, що і для єдиного податку (про це нижче).
Група "С" - без змін, як для IV групи платників ЄП.
Зміна ставок єдиного податку
групи "А" - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати; у межах до 20% мінімальної заробітної плати + ЄСВ у розмірі 20% мінімальної заробітної плати.
Групи "В" - у відсотках до оподатковуваного доходу (відсоткові ставки): у розмірі ставки ПДФО 20% плюс ЄСВ, який з 1 січня також планують встановити у розмірі 20% від бази нарахування (як і для зарплати).
Група "С" - 0,09-1,35% нормативно-грошової оцінки 1 га землі в залежності від виду земель.
Податковий (звітний) період
Для групи «А» та групи «С» - календарний рік. Для групи «В» - календарний квартал.
РРО застосовуються платниками єдиного податку:
групи «А» - з 1 січня 2019 року;
а от для платників групи «В» такий обов’язок виникає у різні строки:
-для тих з них, хто до 01.01.2016 року перебував у 2-й групі, обов’язок застосовувати РРО виникає з 01.01.2016 року.
-для тих, хто перебував у 3-й груп, або перейшов до групи «В» з групи «А», або з загальної системи оподаткування на спрощену, обов’язок застосовувати РРО виникає з 01.07.2016 року!
Якщо ця норма пройде саме в такій редакції, то вона абсолютно обнулює усі досягнення змін, внесених цього літа до ПКУ стосовно обов’язку застосування РРО підприємцями-єдинниками. І вже не матиме значення, який дохід отримує такий єдинник за рік, до мільйону чи до двох мільйонів: він повинен буде застосовувати РРО.
Приклади
Приклад 1:
У 2015 році маємо юрособу на 3-й групі єдиного податку. За законопроектом від Мінфіну з 01.01.2016 р. таке підприємство переводиться на загальну систему оподаткування і сплачуватиме податок на прибуток за ставкою 20%.
Що з цим робити? Якщо не закриватись і не переводити діяльність на фізосіб-підприємців, то залишається один варіант: переходити на сплату податку на прибуток.
А якщо ви зараз не платник ПДВ, але ваш річний дохід за операціями, з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, за 2015 рік перевищує 2 млн., то ви маєте ще й пройти процедуру обов’язкової реєстрації платником ПДВ (самостійно подати заяву не пізніше 10 січня, по факту до 08.01.2016 р. включно! – п. 177.2 нової редакції ПКУ).
Приклад 2:
У 2015 році маємо фізособу-підприємця, І група ЄП. За мінфіновським законопроектом з 01.01.2016 р. такий підприємець працює за старою схемою, але переводиться до групи «А» платників єдиного податку. Скоріш за все, переведення відбудеться без участі платника податку, самими податківцями (хоча в новій редакції ПКУ про це нічого не сказано).
Як і раніше, підприємці групи «А» сплачуватимуть єдиний податок у фіксованому розмірі, незалежно від факту отримання доходу. Якщо розмір мінімальної зарплати станом на 01.01.2016 р. становитиме 1378 грн., то максимальна місячна сума єдиного податку для таких платників становитиме 1378 х 20% = 275,60 грн.
Приклад 3:
У 2015 році маємо фізособу-підприємця, 2-я або 3-я група платників єдиного податку.
За мінфіновським законопроектом з 01.01.2016 р. такий підприємець переводиться до групи «В» платників єдиного податку (стосується тих, хто відповідає критеріям нової групи «В»). Тут вже точно переведення відбудеться без участі платника податку, самими податківцями.
Як же сплачуватиметься єдиний податок і ЄСВ такими підприємцями?
База оподаткування розраховується як різниця між сумою доходу, податковою соціальною пільгою та витратами. Місячна податкова соціальна пільга в цьому випадку береться у розмірі 100% мінімальної зарплати станом на 01 січня (планується, що на 01.01.2016 р. це буде 1378 грн.), а витрати у 2016 році становитимуть 80% від суми отриманого доходу. (За новими правилами витрати визначаються шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта. Розмір коефіцієнта складає у 2016 році значення «0,8»).
Таким чином, якщо підприємець отримає у 2016 році дохід у розмірі 1 млн. грн., то він сплатить за рік єдиного податку: (1 000 000 – 1378 х 12 – 1 000 000 х 0,8) х 20% = 36692,80 грн.
Тепер розрахуємо ЄСВ: вважаємо, що для нього береться та ж сама база, що й для ЄП х 20% = ті ж самі 36692,80 грн.
Всього до сплати податків – 73 385,6 грн, що становить 7,3% від загального доходу. І це, на нашу думку, сумний, проте найбільш реальний варіант.
Проект Кодексу щодо ставок ЄСВ для єдинників прописано дуже незрозуміло, тому не виключено, що базою для обкладання ЄСВ буде вважатись весь дохід, без застосування понижуючого коефіцієнту 0,8. Тоді він буде обмежений лише 25-ма розмірами мінімальної зарплати щомісяця, тобто (при рівномірних доходах) 34450 грн на місяць або 413400 грн на рік. Тоді 20% ЄСВ становитимуть 82680 грн на рік, а всього податків буде сплачено майже 120 тис грн (12% від обороту). Це - песимістичний варіант.
Нарешті, є ще неймовірно-оптимістичний варіант: обов`язковою базою для обкладання ЄСВ буде вважатись лише розмір мінімальної зарплати на 1 січня, тобто 1378 грн; а усе, що вище - за бажанням платника (зараз так сплачують ЄСВ фізособи-єдинники на другій групі). Тоді ЄСВ за рік становитиме лише (1378грн. х 20% х 12 міс.) = 3307,20 грн. а всього до сплати податків (ЄП + ЄСВ) буде 40 тис грн (4% від обороту).
Зверніть увагу: у 2015 році підприємці-спрощенці із доходом у той самий 1 млн/рік платять такі податки:
фізособа-підприємець ІІ групи:
єдиного податку: 1218 х 20% х 12= 2923,20 грн.
ЄСВ: 1218 х 8 міс. х 34,7% + 1378 х 4 міс. Х 34,7% = 5293,87 грн.
Всього до сплати податків – 8217,07 грн. або менше 1% від доходу
фізособа-підприємець ІІІ групи:
єдиного податку: 1000000 х 4% = 40000 грн.
ЄСВ: 1218 х 8 міс. х 34,7% + 1378 х 4 міс. х 34,7% = 5293,87 грн.
Всього до сплати податків – 45293,87 грн. або 4,5% від доходу
Докладніше про усі інші зміни читайте у електронній газеті "Дебет Кредит"
Re: Нове у бухгалтерському обліку
Додано: 07 грудня 2015, 18:13
Марволка
Найкоротші бухгалтерські новини, 30 листопада - 5 грудня
Мінфін нарешті оприлюднив свій варіант ПКУ (а редакція описала основні його моменти), маємо проект Держбюджету-2016, Нацбанк продовжив валютні обмеження ще на три місяці, а податківці розчарували із прийняттям податкової звітності. Загалом, усе як завжди...
Мінфін нарешті оприлюднив проект змін до Податкового кодексу України. За декілька днів до цього замміністра Олена Макеєва розказала, що проект був готовий ще на початку вересня, проте його нікому не показували тому, що він не затверджений Кабінетом міністрів. Але у минулий понеділок відскановані сторінки Кодексу з`явились у мережі і діватись, схоже, було нікуди. У нашій статті — дев'ять порівняльних таблиць змін за основними податками, а також посилання, щоб завантажити текст самого документу. Ще у цієї статті вже понад 40 тисяч переглядів і близько 100 коментарів (здебільшого негативних).
Редакція проаналізувала зміни, які пропонує Міністерство фінансів; по усіх основних податках. Зокрема, у разі прийняття законопроекту, навантаження для роботодавців щодо сплати ЄСВ буде менше, а на працівників навпаки зросте; про це читайте тут. Про податок на прибуток ми пишемо тут, зміни з ПДВ розглянуто ось тут, а як виглядатиме спрощена система оподаткування (насправді жахливо) — читайте у газеті Дебет-Кредит. Нарешті, у два рази пропонується збільшити штрафи за неподання або несвоєчасне подання податкових декларацій та за помилки у формі №1-ДФ. (І це не єдине збільшення штрафів, фахівці редакції нарахували сім пунктів.)
Не менш важлива новина: маємо проект Держбюджету-2016. Мінімальну зарплату на 1 січня 2016 року планують встановити на рівні 1378 гривень, прожитковий мінімум — 1330 грн. Згідно з законопроектом, розмір прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати збираються підвищувати протягом року в три етапи: з 1 січня, 1 травня та 1 грудня. Тож через рік вони становитимуть аж 1496 і 1550 грн відповідно. Звісно, у Держбюджеті-2016 встановлені планові суми доходів і витрат бюджету, обсяг дефіциту та державного боргу... але кого насправді цікавлять ці цифри.
Три нових листи від ДФС. В одному податківці нагадали, як розраховувати ЄСВ, якщо база нарахування не перевищує розміру мінімальної заробітної плати. В іншому надали детальне роз'яснення з питань, пов'язаних з правильністю визначення об'єкта для оподаткування податком на прибуток (зокрема, як обліковувати одержані штрафи, пені, неустойки). А в третьому роз'яснили порядок складання розрахунку коригування до накладної, складеної при отриманні попередньої оплати за товар, при збільшенні ціни за одиницю продукції.
Погана новина про електронну звітність. Податківці можуть визнати звіт з ЄСВ неприйнятим, навіть якщо вже отримано другу квитанцію. У Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України розміщено консультацію, з якої випливає, що навіть після отримання платником податків квитанції №2 (яка свідчить про внесення відомостей зі звітності до Реєстру застрахованих осіб) контролюючий орган на підставі камеральної перевірки має право визнати такий звіт не прийнятим, якщо його було подано з порушенням вимог Порядку щодо формування і подання звіту з ЄСВ.
Інші новини. Мін'юст затвердив нові Порядок та форми подання відомостей про зразки підписів та відбитків печаток, Нацбанк продовжив основні валютні обмеження ще на три місяці, замість податкової міліції в черговий раз хочуть створити Службу фінансових розслідувань, а Господарський кодекс збираються взагалі скасувати.
Re: Нове у бухгалтерському обліку
Додано: 08 грудня 2015, 10:54
Марволка
Трудовий кодекс: на що звернути увагу при укладенні трудового договору?
05.12.2015
У світлі активної роботи Верховної Ради над проектом Трудового кодексу (він уже прийнятий у першому читанні) трудовий договір набуває нового значення. Що нового пропонують автори Кодексу в питанні його укладення?
В случае принятия Трудового кодекса (ТК) в действующей редакции трудовой договор не будет исключением из правил — ТК предусмотрено его обязательное заключение со всеми работниками в письменной форме. Трудовые договоры могут быть, как и ранее, срочными или бессрочными. Но договоры в форме контракта больше заключаться не будут. Контракты, заключенные до принятия Трудового кодекса, будут автоматически считаться срочными трудовыми договорами. Если же трудовые отношения возникли до принятия Трудового кодекса и не были оформлены письменным трудовым договором, то их необходимо будет оформить на протяжении года.
Не согласен — в суд
Действующий КЗоТ не содержит перечня обязательных условий трудового договора. А вот согласно Трудовому кодексу в договоре должны быть четко прописаны не только права и обязанности работника, его трудовая функция, но и условия оплаты труда, режим работы, льготы, компенсации и прочие существенные условия труда.
В трудовой договор могут включать также дополнительные условия: относительно условий труда, испытательного срока, неразглашения коммерческой тайны, профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации работника, условий командировки. Дополнительные условия могут быть включены в трудовой договор и после его заключения.
Важно учитывать, что трудовой договор может быть признан недействительным по решению суда, если он заключен под влиянием обмана, угрозы или принуждения, без намерения создать юридические последствия (мнимый трудовой договор). Могут быть признаны недействительными и отдельные условия трудового договора, если они ухудшают положение работника по сравнению с трудовым законодательством и коллективным договором или имеют дискриминационный характер. Будут учитываться моральное давление, угрозы и т.п., с целью повлиять на принятие или изменение условий трудового договора, невыгодных для работника. В таком случае договор не будет аннулирован в целом — работодатель должен будет внести в него соответствующие изменения.
Без согласия работника внести изменения в договор или потребовать выполнения работы, не предусмотренной трудовым договором, работодатель не вправе.
Новые хлопоты
Перечисленные требования к трудовому договору создадут дополнительные хлопоты для бухгалтера или кадровика. Ведь придется отслеживать размеры окладов (ставок), условия оплаты труда, размеры льгот, поощрительных и компенсационных выплат по трудовым договорам, условия которых могут существенно отличаться для каждого работника. Например, работнику может предоставляться помощь на оздоровление к отпуску, но ее конкретный размер будет прописан в договоре. Определенным работникам могут предоставляться дополнительные отпуска, длительность которых также пропишут в трудовом договоре. Еще пример — условия и порядок оплаты командировок, который может содержать существенные отличия для разных работников, включая предельные сроки командировки — в общем случае они не должны превышать 60 дней в течение года, но могут быть увеличены согласно трудовому договору.
Кроме того, возможно понадобятся дополнительные данные для расчета выплат тем или иным работникам. Например, по Трудовому кодексу работникам предоставляется повышенный размер выходного пособия при увольнении: в случае наличия стажа работы до 5 лет — в размере одной среднемесячной зарплаты, до 10 лет — в двойном размере, свыше 10 — тройном размере. Для этого необходимо вести учет непрерывного стажа работников на предприятии.
Это лишь некоторые примеры, с которыми придется столкнуться компаниям. В целом же для наемных работников обязательное заключение письменного трудового договора бесспорно является прогрессивным, так как дает большую уверенность в выполнении своих обязательств работодателем и возможность более гибкого применения норм трудового законодательства в зависимости от конкретных условий работы.