sergej1974007 писав: ↑22 грудня 2024, 07:46
Оо)——
Якразь згадував про тебе як про банківського співробітника)——
Розкажи людям про "мультиплікатор"?
Цей механізм спрощено виглядає так.
Наприклад, якщо банк, що одержав депозити (внески), повинен мати обов'язкові резерви, рівні 10% від суми депозитів, то 90% отриманої готівки він може витрачати на позички. Якщо клієнти, що одержали позички, використовують отримані гроші для оплати своїх боргів або покупки товарів, то ці гроші перейдуть у руки інших осіб, що збільшать свої внески в банках. Банки, у свою чергу, утримавши 10% у вигляді резервів витрачають отримані кошти на нові активи, що приносять прибуток.
Таким чином, хоча кожний банк дав у борг тільки 90% грошей, отриманих від клієнтів, усі банки, зрештою, розширили свої позички на суму, що у 9 разів перевищує суму вихідного депозиту і додали до своїх резервів 10% від отриманої суми депозиту. Процес грошового мультиплікатора або депозитної експансії не мав би меж зростання грошової маси, якби не було об'єктивних і суб'єктивних обмежень його зростання.
Якщо геть на пальцях:
Умовний Андрій отримав зарплату 100 тис грн. і поклав кошти в банк на депозит. Банк 10% поклав в резерв, а решту 90тис. використовує для кредитування.
Сергій отримав в банку 90 тис.грн. кредиту, які витратив на придбання обладнання у Тараса.
Тарас приніс в кошти в банк і розмістив на депозит. Банк 10% - в резерв, а решту 81 тис знову в кредитування.
І т.д.
Грошовий мультиплікатор більше про коефіцієнт зростання грошової маси (за рахунок кредитно-депозитних операцій) по відношенню до грошової бази (початкової суми емісії).
Є нормативи ліквідності, тому банки не можуть видати кредитів більше аніж залучили депозитів, залишків на поточних рахунках, власного капіталу та резервів. Тобто всі депозити (пасиви) формально забезпечені кредитами (активи) та резервами. Але одночасно повернути всі вклади достроково не зможе жоден банк, так як і змусити клієнтів терміново покасити свої кредити.