Сторінка 1 з 1

Еко-катастрофа. Борщовик.

Додано: 23 жовтня 2016, 17:10
Дельфин
Борщовик
У народі ці рослини називають травою Геракла – за гігантську висоту, наукова назва – борщовик Сосновського. Рослини дуже небезпечні: легкий дотик до стебла, листя чи квітки спричиняє опіки, які гояться місяцями, а спроба скуштувати рослину може призвести до смерті.

Звідки вони взялися? Їх до нас завезли ще у 1949 році за особистим розпорядженням Сталіна для розведення як високобілкового корму для худоби. Борщовик швидко прижився, розрісся і давав високу врожайність. Та невдовзі виявилося, що вчені не все взяли до уваги. Під час контакту з рослиною люди отримували сильні опіки, які важко загоювалися, а іноді залишали сліди на довгі роки. А молоко, як показали аналізи, виявилося гірким.

Отже, експеримент не вдався. А борщовик швидко розмножувався, перебираючись від області до області. Нині про небезпечну рослину знають у Рівненській, Волинській, Тернопільській, Івано-Франківській та Закарпатській областях. Кажуть, що решта регіонів також щедро засіяна цією рослиною.

Борщовик тим і небезпечний, що його дія проявляється не одразу. Вона пришвидшується, коли людина виходить на сонце. Якщо контакт з рослиною відбувся вночі, то опіки можуть з’явитися наступного дня або й через кілька діб, коли уражена шкіра потрапить під дію сонячних променів. Особливо борщовик небезпечний для людей, що страждають на алергію. У них контакт із рослиною може спричинити навіть летальний кінець. Перебувати поряд із зеленим велетнем довго також не варто, бо рослина виділяє ефірні масла та інші речовини, які спричиняють головний біль, нудоту, блювання і навіть непритомність. А під час масового цвітіння борщовик виділяє багато пилку, який викликає задуху, ускладнене дихання, кашель, нежить та висипання на шкірі. Як пояснюють лікарі, трава Геракла містить фуранокумарин. Ця речовина підвищує чутливість організму до ультрафіолетового випромінювання.

Помста Сталіна

Дивно, але у нас влада і спеціалісти-­рослинники не закликають людей активно боротися із борщовиком. Скажімо, в Естонії нині вже створюють спеціальні карти із нанесенням на них зон поширення борщовика, який естонці називають “російським біологічним диверсантом”, а білоруси – “помстою Сталіна”.

Вивести борщовик непросто. Він швидко росте і дуже живучий. Насіння може довго лежати на асфальті і як тільки потрапить у сприятливе середовище, відразу починає проростати. Рослина гігант переносить морози до мінус 45 і витримує сорокаградусну спеку.

Найефективніший метод боротьби – хімічний, – запевняють в інспекції захисту рослин. Однак він найбільш дієвий навесні, у період вегетації рослин. Нищівним для борщовика є обробляння його під час формування першої розетки листя одним із запропонованих у станції захисту препаратом. Краще спершу скосити вищі паростки, а листя, що залишилося нижче, обробити гербіцидом, а додатково, для певності, залити розчин препарату у порожнисту трубку стебла.

Зараз садівникам-городникам залишається одне – обережно скошувати борщовик. І робити це іноді треба безліч разів за літо. А квітку-­шапку слід спалити, бо насіння дозріває навіть у зрізаному вигляді. Корінь у борщовика круглий, товстий, викопати його важко. Робити це слід у гумових рукавицях, обережно, щоб сік рослини не потрапляв на шкіру. Якщо контакт з “травою Геракла” таки відбувся і на шкірі з’явилися найменші подразнення, медики рекомендують якнайшвидше змити отруту з рук та інших частин тіла. Уражену ділянку слід намилити господарським милом, змити його лосьйоном, що містить спирт, і звернутися по кваліфіковану допомогу.
Коли рослина росте на узбіччі дороги, то обробіток можна зробити суцільно. Якщо на обробленій ділянці планується і надалі садити або сіяти культурні рослини, то обприскування раундапом проведіть за два тижні до посіву або висаджування. Витрата розчину — 5 літрів на 100 квадратних метрів площі. І, звісно, при обробці дотримуйтесь правил техніки безпеки.

Працівники Державної екологічної інспекції звертаються до голів сільських, селищних, міських рад, орендарів водойм звернути увагу на проблему розповсюдження борщовика і вжити потрібних заходів щодо її ліквідації. Невжиття заходів по боротьбі з бур`янами згідно статті 52 Кодексу України про адміністративне порушення, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 20 до 80 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, і на посадових осіб, громадян - суб’єктів підприємницької діяльності – від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Траса Сторожинець-Красноїлськ. Участок дороги трохи далі Будинця в сторону Красноїлська. Фото зроблені місяць тому. Хоча він там і зараз стоїть...
борщовик2.jpg
А за посадкою поле...
борщовик1.jpg
Один кущ дає 50тис насінин...

До речі, такі самі плантації його бачив по трасі на Кіцмань. Щоправда, вздовж залізної дороги.
В нашій еко-системі в нього нема ворога і конкурента. Природа його розмноження не регулює. Наша еко-система його побороти не зможе. відповідно ще через 5 років він буде у всіх заросляї...

Уже зараз, влітку, якщо ви захочете перейти через те миле, зелене листя в посадку для "задоволення фізіологічних потреб, то... після сонячного опромінювання уражених зон, у вас зявляться ось такі опіки

Маштаби еко-катастрофи вражають. А більше за них вражає людська байдужість до цієї проблеми. Через пару років ваші діти будуть гратись у дворах, парках, скверах, посадках, де він буде рости вже масово...

Re: Еко-катастрофа. Борщовик.

Додано: 23 жовтня 2016, 17:15
Дельфин
Боротись із ним просто - скошувати, не дати піднятись і дати насіння. Рослина однорічна. Якщо не дати їй плодоносити, вони зникне. Якщо ваш сусід робитиме те саме на своєму участку...

Re: Еко-катастрофа. Борщовик.

Додано: 23 жовтня 2016, 17:40
ussser
Мали справу цього літа з цією рослиною.Зірвали пару листів ,щоб накрити лобове скло авто (діло було під лісом).На наступний день на руці було почервоніння,а на ранок ще наступного дня був шок! Вся рука в пузирях,як при опіках.Звернулись в травмпункт,звідки нас відправили в опікове відділення.Лікар цього відділення каже,що це опік,але опіку то не було.Направив в диспансер до дерматолога.Дерматолог поставила взагалі незрозумілий діагноз.Ми почали аналізувати...від чого це могло би бути і тут на думку спадають оті листки на лобовому склі.Зразу в інтернет і все стало зрозуміло.
Я до чого веду... ніхто з лікарів навіть не задав питання,чи мали контакт з рослинами....Ніхто не сказав заиборщовик і це лякає.Лікувались цинковою пастою.Все пройшло ,але сліди як від опіку трохи ще лишились.Я передзвонила всім знайомим і попередила про чудо рослину,особливо у кого є діти.

Re: Еко-катастрофа. Борщовик.

Додано: 23 жовтня 2016, 18:25
sergej1974007
Я десь вже за нього читав і знаю про цю проблему.
Але таких розумних реально мало.
І починаєш вивчати проблему коли вже зіткнешся.
пс.В моєму оточенні мало хто про це знає,а починаю розповідати--дивуються.

Re: Еко-катастрофа. Борщовик.

Додано: 23 жовтня 2016, 18:36
zepellin
Борщевик не обжигает. Обжигает солнце. А он этому как может способствует.

Поражающее действие борщевика состоит в том, что его корни, стебель и листья содержат фурокумарины, резко повышающие чувствительность к ультрафиолету в сотни раз. Соприкасаясь с кожей, ничего не подозревающего человека, борщевик не оставляет видимых следов. Но спустя некоторое время кожа быстро обгорает на солнце, на её поверхности появляются лёгкие симптомы с быстрым протеканием в более сложные формы.

Вред наносит даже оставленный сок борщевика на коже в пасмурную погоду. Ведь при малейшем воздействии ультрафиолета, даже на протяжении нескольких минут, на таком участке появятся признаки сильного ожога. Опасность борщевика весьма повышается в период его цветения (июль-август). Ведь ядовитые вещества выделяются в воздух, даже без соприкосновения, нанося тем самым вред здоровью.

Re: Еко-катастрофа. Борщовик.

Додано: 23 жовтня 2016, 22:20
Pegasus
І тут без політичного підтексту не можна. *Ganba*
Якийсь агроном-недоук ляпнув - і понеслось. На збитки тоді ніхто не зважав.
За аналогією, лишається подякувати нашій діаспорі, яка ні сном, ні духом, за канадський золотарник.

Re: Еко-катастрофа. Борщовик.

Додано: 23 жовтня 2016, 22:33
ussser
Як я написала....Біда в тому,що лікарі(3 галузі,до яких ми звертались) не обізнані і не діагностують опіки від цієї рослини.Все що завгодно говорили і лякали,а правди ніхто і не знав.

Re: Еко-катастрофа. Борщовик.

Додано: 23 жовтня 2016, 23:03
Дельфин
zepellin писав:Борщевик не обжигает. Обжигает солнце. А он этому как может способствует.

Поражающее действие борщевика состоит в том, что его корни, стебель и листья содержат фурокумарины, резко повышающие чувствительность к ультрафиолету в сотни раз.
Точно! Якщо так сталось, що його сік потрапив на шкіру, то рекомендують мініму 4 дня не виходити на сонце. Не потряпляти під його проміння. В ідеалі - сидіти в підвалі :D За цей його дія на шкіру зменшиться. Жарт, але якщо сховатись від сонця, наслідки будуть мінімальними.

Окрім того небезпечна і його пильця, під час цвітіння.

Re: Еко-катастрофа. Борщовик.

Додано: 23 жовтня 2016, 23:17
zepellin
Дельфин писав:
zepellin писав:Борщевик не обжигает. Обжигает солнце. А он этому как может способствует.

Поражающее действие борщевика состоит в том, что его корни, стебель и листья содержат фурокумарины, резко повышающие чувствительность к ультрафиолету в сотни раз.
Точно! Якщо так сталось, що його сік потрапив на шкіру, то рекомендують мініму 4 дня не виходити на сонце. Не потряпляти під його проміння. В ідеалі - сидіти в підвалі :D За цей його дія на шкіру зменшиться. Жарт, але якщо сховатись від сонця, наслідки будуть мінімальними.

Окрім того небезпечна і його пильця, під час цвітіння.
Это называется - почувствуй себя вампиром)))